HOMEOPATİ

"Sağlıkta Bütünsel Yaklaşım"

GÖZLEM : REÇETELEMENİN ANAHTARI
Homeopatinin özü , bulguların çoğunluğuyla eşleşen karakteristikte bir remedi seçerek vücudun savunma mekanizmasını tetiklemek ya da direnç oluşturmaktır .Remedi seçimindeki anahtar bir kişiyi diğerinden ayıran küçük farklılıkların gözlenmesi ile elde edilir.

İki kişiyi aynı böcek ısırsa da verdikleri tepki farklı olabilir bu nedenle de farklı ilaca ihtiyaç duyabilirler . Örnek verirsek ; aynı toplantıda streptokok enfeksiyonuna yakalanan bir çifti ele alalım, biri kısa süre sonra hastalanır , ani olarak huzursuz, ateşli ,kızarmış ama şu istemediği bulgular geliştirir. Bademcikleri parlak kırmızıdır ve zonklayıcı baş ağrısı gelişir. Bu bulgular ışığında Belladonna kullanması uygundur diyebiliriz.

Diğerinin bulguları ise daha yavaş başlar , sessizleşir, solgunlaşır , kuru öksürük şikayeti ve susuzluk hissiyle bol soğuk şu içme ihtiyacı geliştirir, yalnız kalmak ister ve dış uyaranlardan çok rahatsız olur. Bu hastanın ilacı Bryoniadır.

Bu hastalar karakteristik olan ilaçlarını değil de diğer seçenekleri kullanmış olsalardı , muhtemelen hastalıklarında hiçbir düzelme olmayacaktı ve bu durum onlarda homeopatiden fayda görmedikleri kanısını doğuracaktı. Bu tip tepkilere homeopatide sıklıkla karşılaşılır.

Bir remedi , sadece remedi karakteristiğiyle eşleşen bulgular varlığında verilirse homeopatik etkilidir. Yanlış remedinin homeopatik bir etkisi olamaz.

Reçeteleme işinde başarılı olmak için “ ender ve garip ” olarak tabir edilen kişiye has bulguları seçmede uyanık olmalısınız. Kendinizi neyin gözlemlenmesi gerektiği konuşunda eğitebilirsiniz. Hastanız küçük bir çocuksa kelimelere dökülmeyen rahatsızlıkları ,sevilen ve sevilmeyen şeyleri gözleyerek anlamayı öğrenmelisiniz. Farklı yaşta olsa da kimi hastalar sorularınızı cevaplamak için çaba sarf edecek istek ya da güçte olmayabilirler bu durumda iş gözleriniz, kulaklarınız, burnunuz ve dokunma duyunuza düşmektedir.

Aşağıdaki “kontrol listesi “ ilaç için hasta bulgularını eşleştirmede neleri kontrol etmeniz gerektiği hakkında size fikir verecektir. Bir kaç kullanımdan sonra bu süreç kendiliğinden işlemeye başlayacaktır.

Deri rengi-soluk mu , kırmızı mı ya da sınırlanmış bir kızarıklık mı mevcut?
Dudak rengi-Kırmızı mı ,soluk mu , kuru ya da çatlamış mı?
Dilin rengi-kırmızı noktalar ya da çizgiler var mı ,kırmızı ya da şişmiş mi ,kuru ya da ıslak mı?
İfade- endişeli , korkmuş , şaşkın ,göz kapakları düşük mü?
Pozisyon ve hareketleri- sessiz, durgun, uykuya eğilimli ya da huzursuz mu?
Ruh hali-Hırçın, sinirli ,kızgın, üzgün ya da içine mi kapanık?
Zihin durumu-mantıksız ya da hezeyan içinde mi?
Cilt- Kuru , nemli ,yapışkan ,sıcak , serin ,soğuk ya da dokunmaya hassas mı?
Nabız-Hızlı , zayıf ,yavaş ya da vurucu mu?
Dokunulmaya tepkisi- Rahatlatıyor mu rahatsız mı ediyor?
Ses –zayıf , boğuk ,derinden ya da canlı mı?
Soluk-nefes nefese , zorlanarak, hızlı , öter tarzda ya da düzensiz mi ? Konuşma –tutarsız , aceleci ,yavaş ya da hasta soruları cevaplamaya isteksiz mi?
Neresi ağrıyor –Ağrının kesin yerini belirleyin, parmakla basmakla artıp artmadığını sorun.
Ne zaman daha kötü hissediyor-Sabah, öğle, öğleden sonra , akşam , gece, gece yarısından sonra?
Ağrısını nasıl tarif ediyor - delici , kesici , yanıcı ,yara gibi, patlayıcı ya da kramp tarzında mı? Tırnakla çizilir ya da bastırır gibi mi?
Hastanın fiziksel istekleri neler –açık hava mı ,soğuk ya da sıcak içecekler mi ,soğuk ya da sıcak uygulamalar mı istiyor?
Nasıl kokuyor-hastalıklı , hoş , küflü , kötü ?

Örnek olarak ;Kocanızın akşam baş ağrısı ile eve gelip yemek yemeden , üstüne de ek battaniye isteyerek yatmaya gittiğini farz edelim. Sabah çıkarken iyi olmasına rağmen şimdi ateşi 39 derece , her yanı ağrıyor ve ısınamıyor. Uykuda gibi görünmesine rağmen uyanık ama gözkapaklarını açamıyor ve verdiğiniz suyu da reddetti.
Kontrol listenizde işaretleyeceğiniz bulgular ; kızarmış yüz ,kurumuş dudaklar ve donuk ifade , sessiz, uykuya eğilimli ve yalnız kalmak istiyor ,cildi sıcak ve kuru ,titreme şikayeti var ,baş ağrısını başını çevreleyen basınçlı bir bant tarzında tarif ediyor.
İlaç listenizde bu bulguların Gelsemiumla eşleştiğini göreceksiniz . Arsenic ya da Bryonia da bu şikayetlerden bazılarını içermektedir ama hepsini kapsayan sadece Gelsemiumdur.

Bazen bulgular bu derece açık olmayabilir bu durumda Materia Medica’ya başvurarak daha ayrıntılı bilgi edinmek gerekebilir. Mini Repertory ise bu konuda ustalaşmanıza yardımcı olur.
Doğru remediyi vermiş olsanız da iyileşme hızı kişiden kişiye değişebilir. Yaşam gücü yüksek olanlarda hızlı bir düzelme görebilecek iken diyabet eğilimli ya da çevresel kirliliğin yoğun olduğu yerde yaşayan kişi daha yavaş düzelebilir. Sonuç olarak hastamız , direnç mekanizmasını desteklemek yerine bulgularını baskılayan ilaçlar alsaydı büyük ihtimalle aynı hızda düzelemeyecekti.

Her aile üyesinin hastalık sırasında ortaya çıkardığı bulguları not ettiğiniz bir defter tutma alışkanlığı edinirseniz ileride her birinin hastalık profili hakkında daha detaylı fikir sahibi olur ve daha doğru reçetelemeler yapabilirsiniz.
Tek başınıza yaşıyorsanız remedilerin özelliklerini sağlıklıyken önceden öğrenmek akıllıca olur . Aniden hastalandığınızda durumunuzu objektif olarak değerlendirmek daha kolay olur. Neler hissettiğinizin bilgisini bir başkasından daha iyi kavrayabilecek olmanız da sizin için bir avantajdır.

Tekrar vurgulamak isterim ki iyi bir homeopat hastayı remediye uydurmaya çalışmamalıdır. Öncelikle hastayı iyice anlamalı ,repertorizasyon ile uygun remedileri bulmalı ,farklı M.M’lardan bu remediler üzerinde çalışmalı ve diğer homeopatların bu remedilerle ilgili deneyimlerini gözden geçirmelidir. Vakaya remedinin hangi parçasının uyduğunu görmeye çalışmaktansa neyin uymadığı ve şüphede kaldığını görmeye çalışmalıdır.Tecrübeyle gelişen bir homeopat neyin uymadığı ile uymaya zorlama arasındaki farkı anlayabilmelidir. Bu şekilde, benzer görünse de aslında benzemeyen başka remedileri de değerlendirmeye alacaktır.
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam18
Toplam Ziyaret86113
RadarOPUS