HOMEOPATİ

"Sağlıkta Bütünsel Yaklaşım"

HOMEOPATİK GÖRÜŞME NASIL YAPILIR ?...
İlk önce, bekleme odasındaki yazılı eserler tıbba doğal yaklaşımı vurgular ve muhtemelen bir alopatik doktorun muayenehanesinde bekleyen hastadan çok da daha sayıda hasta olur. Bunun baslıca nedeni her ziyaretin süresi oldukça daha uzundur. Doğrusu, eğer günün ilk hastası değilseniz, belirlenmiş zamanınızdan çok daha fazlasını bekleyebilirsiniz. Çünkü anlayacağınız gibi görüşme özenle bireyselleştirilmiştir ve bu nedenle de saate göre program yapmak imkânsızdır.

Görüşme sırasında biraz sıkılabilirsiniz. Homeopatın alışılagelmiş her davranışınızı şefkatle inceliyor olduğu görebilir, fakat, bunun bir hüküm verme işlemi olmadığını, bir özenli gözlem olduğunu derhal anlayabilirsiniz. Kısa bir zamanda homeopatın sizin hastalığınızdan daha çok sizinle ilgilendiği düşüncesini akla getirirsiniz. Konsültasyon sırasında nadiren de olsa bir kitaba başvuran alopatik doktorun aksi - sine, çok kullanılan dev boyuttaki kitaplarla çevrilmiş olan homeopat, siz özel belirti - lebinizi/semptomlarınızı anlatırken, bu kitaplara başvurur ve devamlı olarak bir şeyler yazar. Ya da, homeopat sizin belirtilerinizi/semptomlarınızı kaydettiği bir bilgisayar - dan bu bilgilere ulaşabilir. Homeopat hatta sizin sözcüklerinizin ne ifade ettiğini anla - yabilsin diye sizden daha yavaş konuşmanızı rica edebilir.

Eğer bu üsluba ait farklılığa aşina değilseniz muhtemelen söylemeyi düşündüğünüz her şeyi dinledikten sonra yaşamınızın çeşitli yönleri ile ilgili çok alışılmamış sorulara başlayan homeopat tarafından pekiştirilen bir şaşkınlık duygusuna sahip olabilirsiniz.

• Siz sıcak kanlı mısınız yoksa genellikle üşür müsünüz?
• Kuru ya da yağışlı havaya karsı hös görünüz yok mu?
• Köpekten, karanlıktan, ölümden, kapalı yerlerden ve yüksek yerlerden korkar mısınız?
• Endişeli misiniz, eğer öyleyseniz hangi çeşit şeylere karsı endişelisiniz (sağlığınız, diğer insanlar)?
• Genellikle temiz ya da pasaklı mısınız?
• Müzikten nasıl etkilenirsiniz?
• Şikayetleriniz çoğu zaman vücudunuzun bir yanı ile mi ilgilidir - hangi yanı ile?
• Özel yiyeceklere karsı kuvvetli özleminiz ya da nefretiniz var mıdır?
• Nasıl uyursunuz?
• Hangi pozisyonda uyursunuz?
• Ayaklarınızı örtünün/yorganen altından dışarı çıkarır mısınız? Vb..

Bütün bu sorular ve bundan başkaları da sorulabilir. Homeopatın meydan okumaması ya da sizin sorularınızı derinlemesine araştırmaması, fakat sadece bunları sizin kendi sözlerinizle yazması ve devam etmesi hariç, bir an için psikanaliz gibi görülebilir.

Görüşme sonunda, homeopat bir ilaç yazmadan önce, kitaplarındaki tüm ayrıntılara girmek ya da bilgisayardaki bilgileri daha yekinen incelemek amacıyla sizin durumu - nuru özel bir şekilde incelemek için sizden zaman talep edebilir. Bir çok ayrıntılarla kafanız karışmış olarak ve acaba homeopatın sorularına tamamıyla ve doğru olarak yanıt verdim mi diyerek muhtemelen muayenehaneyi terk edeceksiniz. Bu soruların bir çoğu, sizin hakkınızda sizin bile daha önce hiç düşünmediğiniz, belki de asla düşünememiş olacağınız ince sorular olabilir.

Sürekli olarak, kendilerini bir süre daha yakınan inceledikten sonra hastalar daha sonra bazı yanıtlarında bir değişkenliği rapor ederler. Fakat, sık sık olduğu gibi, ho- meopat size reçete ile yazmış olduğu ilacın belirtilerinin/semptomlarının tüm bilgileri sayesinde bunları önceden tahmin etmiş olacaktır. Bu, zihninizde homeopatın sizi sizden daha iyi tanıdığı neticesine götürebilecektir.
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam20
Toplam Ziyaret86115
RadarOPUS