HOMEOPATİ

"Sağlıkta Bütünsel Yaklaşım"

YAŞAM GÜCÜ“Maddenin, içinde alanın son derece yoğun olduğu uzay bölgeleri tarafından oluşturulduğunu kabul edebiliriz... Bu yeni tür fizikte hem alan hem de madde için yer yoktur, çünkü alan salt gerçekliktir.”

Albert Einstein

Mesleksel anlamda kullandığı materyal yaşayan bireyler olduğu için bir cesetle yasayan bir insan arasındaki farkı oluşturan bu dinamik güce Hahnemann “yasam gücü” (vital force) adını verdi ve İyileştirme sanatının Organon’u adlı kitabının 9.Aforizmasında niteliklerini söyle açıkladı :
Sağlıklı durumdayken, maddi bedene can veren mutlak yasam gücü ve dinamizm, sınırsız bir egemenlikle hüküm sürer ve organizmanın bütün parçalarını, hayranlık verici, ahenkli ve yaşamsal bir işleyiş içinde bir arada tutar. Böylece hem sezgilerimiz ve hem de fonksiyonlarımız söz konuşu olduğunda, doğuştan yetenekli zihnimiz, bu canlı ve sağlıklı enstrümanı, varoluşumuzun daha yüksek amaçları için özgürce kullanabilir.

19. yüzyılın en ünlü Amerikan hekimlerinden biri olan James Tyler Kentbu gücün özelliklerini ‘Homeopatik Felsefe Üzerine Dersler’ (Lectures on Homeopathic Philosophy) adlı eserinde söyle tarif eder :
1. Bu güç biçimlendirici bilgisiyle birlikte bahsedilmiştir. Örneğin bu güç akıllı bir biçimde insan organizması ekonomisini çalıştırır ve biçimlendirir.

2. Bu güç yapıcıdır; sürekli olarak vücudu yeniden inşa edilir durumda tutar.
Fakat bunun tersi doğru olduğunda; yasam gücü herhangi bir nedenle vücuttan çekildiğinde, vücudun içinde bulunup serbest bırakılan güçlerin yıkıcı güçler olduğunu görürüz.

3. Bu güç değişikliğe uğrar; diğer bir deyişle, bu güç düzenli ya da düzensiz, hasta ya da normal şekilde akabilir.

4. Bu güç işgal ettiği vücuda hükmeder ve onu kontrol altında tutar.

5. Bu güç uyum sağlar. Bireyin çevresine uyum sağladığı tartışmasız, fakat onun çevreye uymasını sağlayan şey nedir? Ölü beden uyum sağlayamaz. Etraflıca düşündüğümüz zaman, yasam gücünün çevresine uyduğunu ve böylece insan vücudunun ister soğukta ister sıcakta olcun, ister yağışlı ve rutubetli olcun, bütün koşullarda bir düzen içinde tutulduğunu anlarız.

Ve biz homeopatlar tedavilerimiz sırasında bu güç üzerinde çalışır ve tedavilerimizin etkilerini hayat gücü üzerinden deneyimleriz . Böylece tek bir remedi ile vücutta düzeltilmesi gereken ne varsa iyileşme yoluna girer çünkü tabir yerindeyse hayat güç vücuttaki patronun ta kendisidir..
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam20
Toplam Ziyaret86115
RadarOPUS